2014. jan. 30.

éjszakai munka káros hatásai

Az éjszakai munka káoszt okoz az emberi szervezetben és hosszú távú következményekkel is járhat - figyelmeztetnek brit szakemberek.



A váltott műszakban végzett munkát már korábban összefüggésbe hozták a 2-es típusú cukorbetegség, a szívroham és a rák előfordulásának magasabb arányával. A délkelet-angliai Surrey Egyetem Alváskutató Központjának szakemberei most a legmélyebb molekuláris szinten vizsgálták a váltott műszaknak a szervezetre gyakorolt hatásait - adta hírül a BBC News.


A szakértőket meglepte az éjszakai ébrenlét okozta károk mértéke és kialakulásuk gyorsasága. Az emberi szervezetnek megvan a maga természetes ritmusa, belső órája, amely az éjszakai alváshoz és a napközbeni aktivitáshoz van hangolva. Ez a belső ritmus az egész szervezetre hatással van - a hormonális rendszertől és a testhőmérséklettől kezdve az aktivitási szintig és az agyfunkciókig.
Átváltozik a ritmusunk és a génjeink

Az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) közölt tanulmány szerzői 22 embert követtek figyelemmel, amint azok szervezete a normálisról átváltott az éjszakás váltott műszakot végző emberek szervezetének ritmusára. A vértesztek azt mutatták, hogy rendes körülmények között a gének 6 százaléka volt úgy időzítve, hogy a nap bizonyos szakaszaiban nagyobb vagy kisebb aktivitással dolgozzon. Amikor az önkéntesek éjszaka dolgoztak, ez a "genetikai finomhangolás" elveszett.


"A rosszul időzített alvás miatt a ritmus szerint működő gének több mint 97 százaléka - több mint ezer gén - kiesik a szinkronból. Ez megmagyarázza, hogy miért érezzük magunkat rosszul az időzónák átlépésekor vagy amikor rendszertelen műszakban kell dolgoznunk" - mondta Simon Archer, a Surrey Egyetem egyik szakembere.

Derk-Jan Dijk társkutató szerint a szervezet minden szövetének megvan a saját napi ritmusa. Az ezekben bekövetkező zavarokat illetően a szakember elmondta, úgy kell mindezt elképzelni, mint egy házat, amelynek minden szobájában van egy óra. Amikor ezek az órák szabálytalanul kezdenek járni, akkor eluralkodik a káosz a háztartásban.
Korábbi tanulmányok kimutatták, hogy a váltott műszakban dolgozóknál növekedhet a 2-es típusú cukorbetegség és az elhízás kialakulásának kockázata amiatt, hogy túl keveset alszanak, ráadásul a nap nem megfelelő szakaszában. Más elemzések azt sugallták, hogy az éjszaka dolgozók körében gyakrabban fordul elő szívroham.


"Természetesen tisztában vagyunk azzal, hogy a váltott műszakban végzett munka és az időzóna-átlépés negatív mellékhatásokkal és egészségi következményekkel van összefüggésben. Ezek többévnyi ilyen típusú munka után jelentkeznek, és úgy hisszük, hogy a génkifejeződésben bekövetkező ritmusváltozások valószínűleg összefüggésben vannak ezen hosszú távú következmények némelyikével" - tette hozzá a szakember.
A Manchesteri Egyetem kutatójaként dolgozó Hugh Piggins szerint a tanulmány eredményei azt mutatják, hogy az éjszakai munka akut hatásai igen súlyosak. A szakember ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy mivel rövid idejű vizsgálatról van szó, ezért a hosszú távú következményekre utaló eredmények bizonytalannak számítanak.


http://www.cvonline.hu

2014. jan. 15.

hogyan vegyen észre a munkáltató?




"A cselekvés magában hordja a jutalmát.
Cselekedni, teremteni, harcolni a körülményekkel,
legyőzni őket vagy elbukni miattuk, ebben van az ember minden öröme és egészsége
."

Emile Zola

sok dohányos azt gondolja, valószínűleg Te is, hogy jár neki
óránként tíz perc szünet, hiszen ez szerepel a Munka Törvénykönyvében.
Rossz hírem van. Valójában ez a szabály úgy hangzik, hogy a
számítógépes munkát végzőknél óránként tíz perc nem-számítógépes
munkalehetőséget is kell biztosítani, de sajnos nem az alkalmazott dönti el,
hogy mivel tölti azt a tíz percet.

Hogyan vegyen észre?

A álláskeresők többsége arra panaszkodik, hogy úgy érzi, láthatatlan a HR-esek előtt, és jelentkezései folyamatosan visszapattannak.
Mit tegyünk, hogy a HR-es észrevegyen, sőt, fel is figyeljen ránk?



A jelentkezés az első lépés

Azon túl, hogy az önéletrajzod megfelel az elvárt formai és tartalmi követelményeknek, a jelentkezésednek is kifogástalannak kell lennie. Ha egy álláshirdetésben azt kérik, írjuk bele a tárgyba a pozíció nevét (mondjuk ez egyébként is ajánlott), tehetjük ezt figyelemfelkeltően is. Például így: Tapasztalt értékesítő jelentkezik Call center vezető pozícióba.
Persze lehetünk kreatívak az önéletrajzunkkal is, ha olyan munkakörre jelentkezünk.

Őszinteség

Akik toboroznak, a legtöbbször el vannak havazva, és idővesztegetésnek érzik, ha a féligazságokból kell kihámozni az egész történetet.
Legyünk őszinték akár az elbocsátásunkat akár a pályamódosítási szándékunkat illetően.
Persze nem kell mindent az orrukra kötni, de az igazságot is szépen becsomagolhatjuk előre átgondolt, megfontolt szavakba.



Bízd rá magad valakire

Ha van egy ismerősöd a cégnél, aki be tud téged ajánlani, bízd rá magad! Előtte mondj el minden fontos információt magadról, ami szükséges lehet az álláshoz.
Ezt az újféle, teljesen legális protekciót belső ajánlásnak hívjuk.
Ehhez az is hozzátartozik, hogy ne kezdd el egy másik fronton "zaklatni" a HR-est,
még ha fent is van az interneten az emailcíme...stb.
Ahhoz, hogy sikeresen menedzseljenek téged, hagynod kell magad!


Felejtsd el a barnát!

Ruháddal, gesztusaiddal, mind mind megragadhatod a figyelmet- persze csak óvatosan. Kerüld a barnát, mert attól unalmasnak tűnsz majd, és próbálj valami olyan darabot felvenni, amit sokan megdicsérnek rajtad (és persze illik egy állásinterjúra) A HR-es is biztos megdicsérné, ha már olyan sokan megtették, de nem fogja (hivatalból), ettől függetlenül ez is egy pont, amivel megfoghatod.



Maradj talpon!


Az első körös interjúra ha behívnak 20 jelöltet, akkor nem biztos, hogy mindegyikre emlékezni fog a HR-es. Ne hagyd, hogy elfelejtsenek. Érdeklődj emailen később valamilyen ürüggyel, vagy csak egyszerűen köszönd meg a lehetőséget. Ez még nem tolakodás. Így jobban bevésődsz a HR-es emlékezetébe is.




Ne várj!

Ha jelentkeztünk több helyre, amelyek közül egyre be is hívtak, még ne hagyjuk abba az álláskeresést!
Egy kiválasztási folyamat hetekig eltarthat a folyamattól függően, és egy interjú még nem jelenti azt, hogy mi is lehszünk a befutók. Így ne várjuk meg az eredményt, hanem jelentkezzünk további pozíciókra is(persze ne ugyanahhoz a céghez), mert lehet, egy sokkal jobb ajánlat jön majd szembe velünk.



Linkedin - Ismered?

Bátran használjuk a közösségi oldalakat kapcsolatépítésre. A LinkedIn az a hely, ahol sok HR-est elérhetsz, de a fejvadászok is rád találhatnak. Töltsd hát ki a profilod, csatlakozz szakmai fórumokhoz, szólj hozzá témákhoz. Ezzel felhívhatodd magadra a szakmabeliek és a fejvadászok figyelmét is.


Passzív aktivitás

Frissítsd a profilodat az állásportálokon. A http://www.profession.hu/ amikor egy HR-es azok között az önéletrajzok között keres, amiknek a gazdái ezt előzetesen engedélyezték, a legfrissebbek (tehát a legújabbak és a legutóbb frissített CV-k) mindig a keresési lista elejére ugranak.
www.cvonline.hu/hogyan-vegyen-eszre-a-hr-es/a.html

2014. jan. 9.

passzív jövedelem


"A legjobb ötletek viccnek indulnak. Igyekezz a lehető legviccesebben gondolkodni."
Mi a  "passzív jövedelem" és miért lehet jó, ha rendelkezel ilyesmivel?


„A válság a legnagyobb áldás, amely megeshet az emberekkel és az országokkal, hiszen a válság fejlődéssel jár. A kreativitás a szorongásból születik, ahogy a nap a sötét éjszakából.
A válság szüli a találékonyságot, a felfedezéseket és a nagy stratégiákat.
Akinek sikerül túljutnia a válságon, felülmúlja önmagát és nem szenved vereséget.
Aki a válság számlájára írja saját ínségét és bukásait, önnön tehetségét töri meg, a megoldásoknál pedig jobban kedveli a nehézségeket. 
Válság nélkül nincsenek kihívások, azok nélkül az élet rutinná, lassú haldoklássá válik.
Válság nélkül nincsenek érdemek sem.
Hagyjunk fel az egyetlen veszedelmes válsággal, tudniillik azzal a tragikus helyzettel, amikor nem is akarunk harcolni azért, hogy felülkerekedjünk.”
Albert Einstein

A PASSZÍV JÖVEDELEM
: A mai társadalmi struktúrában az emberek nagy többsége a szükségleteit (lakás fenntartás, élelem, ruházat stb) AKTÍV JÖVEDELEMBŐL fedezi.
Akár alkalmazott, akár egyéni vállalkozó: egy adott munkáért, vagy a  folyamatos teljesítésért havonta, vagy alkalmanként, az elvégzett munka után kapja a pénzét. Így ahhoz, hogy a szükségleteket folyamatosan fedezni tudjuk, erősen kívánatos a folyamatos munka végzés. Ez végül is nem lenne baj, ha nem veszünk figyelembe egy szempontot: Akarva akaratlanul azt tapasztaljuk, hogy más osztja be az időnket, történetesen pedig a lakásfenntartás, élelem stb. szükségessége.
És akkor nézzünk egy más fajta bevételi típust, amire sajnos- ismét csak a társadalmi struktúrából, szokásokból és megegyezésekből kifolyólag- nem szoktuk képesnek érezni magunkat; ami úgy él a tudatunkban, hogy csak a kiváltságosok, a "Nagy Emberek" játszmája lehet, ahová mi nem nevezhetünk be, legfeljebb a lelátón nézelődhetünk chipset ropogtatva.


De mi is ez a passzív jövedelem? Az előző hasonlathoz viszonyítva: itt egyszer csinálsz meg egy munkát, amivel aztán többet nem foglalkozol, viszont annak a hasznából folyamatosan, hónapokig, vagy akár évekig részesülsz. Jogdíj szerű jövedelemnek is hívják, mégpedig azon az alapon, hogy Te, mint az adott termék/szolgáltatás létrehozója, megalkotója, jogosult vagy annak hasznára, vagy annak egy részére.
Ennek több formája is lehet.
Amikor egy producer megszerzi egy film elkészítéséhez a szükséges tőkét, akkor neki a kész film MINDENKORI bevételéből van bevétele, legyen az a mozihálózatok általi, vagy a  DVD forgalmazás. 
 Bár ő a filmmel már nem foglalkozik, de bevétele van belőle. Ez egy passzív jövedelem.
Amikor egy feltaláló eladja a találmányát egy cégnek, aki azt elkezdi folyamatosan értékesíteni, akkor annak MINDENKORI hasznából a feltaláló is részesül.
Ez is egy passzív jövedelem.
Ha van egy ingatlanod, amit bérbe adsz, akkor az abból származó bevétel szintén passzív jövedelem.

Amikor az ember befekteti a pénzét részvényekbe, vagy kötvényekbe, akkor szintén passzív bevételre tehet szert.
Tehát mint látod, mindkét jövedelem típusnál van munka végzés.
A különbség az, hogy az aktív jövedelemnél folyamatos munka végzés szükséges, a passzívnál pedig egyszer kell jól megcsinálnod egy munkát, ami viszont folyamatos bevételt biztosít számodra.
A passzív jövedelem képzésnek szintén egy ismert típusába tartoznak az MLM rendszerek.
Most nem térek ki rá, hogy milyen szempontok miatt működik, vagy nem egy MLM rendszer.
Itt tulajdonképpen egy sok kis boltból álló üzleti hálózatot építesz ki, aminek a MINDENKORI forgalmából részesülsz.
És ahogy a kis boltjaid nagyobb üzletekké, és hálózatokká növekszenek, úgy növekszik a passzív jövedelmed.

És akkor most, mindent össze vetve megállapíthatjuk, hogyha passzív jövedelmed van, az adhat egyfajta szabadságot.
Ha van passzív jövedelmed, akkor talán nem idegeskedsz a nyugdíjad, a gyermeked jövője és a gazdasági változások miatt. Ha van passzív jövedelmed, akkor más dolgokra is figyelmet fordíthatsz.
Nem tudom megfigyelted-e, hogy a valóban értéket teremtő művészek és üzletemberek, mindig támogatnak olyan kezdeményezéseket, amivel a rászorulókon segíthetnek.
Lehetnek ezek akár az esőerdők, vagy az afrikai éhező gyermekek, vagy akár az írástudatlanság megszüntetése.
Igen, ez már egy más nagyságrend.

De meg kell tanulnunk nagyban gondolkozni.
Gondolkodj nagyban!


Ha már tudod, miért fontos Neked a passzív jövedelem, akkor kezd el megtervezni, hogy éred el.
Görgess lejjebb!



"Tudj örülni a kis sikereknek!
Ne azt nézd, milyen messze vagy még,
hanem azt is, ahová már elértél!!!!
"

Müller Péter

2014. jan. 4.

januári munkakeresés előnyei

               


"A jövő nem valami, amibe belépünk.
A jövő az, amit létrehozunk."

Az általános nézetek szerint az új év környékén nem sok esélyünk van álláskeresésben,
azt azonban érdemes mindenkinek belátnia, az élet nem állt meg.
Statisztikák szerint álláskeresés szempontjából leggyengébb hónapok június, július,
augusztus és szeptember eleje. Ilyenkor születnek a legkevésbé döntések,
ilyenkor hosszabb ideig tart állást találni - írja blogjában jobangel.
Közepesen erős hónapok február, március, április és május első fele.
A legerősebb időszak pedig szeptember vége, október, november, december eleje, január.
Tehát készüljünk erre az erős januárra, gondoljuk végig, mit tehetünk még most az álláskeresésben.




Érdemes újra végiggondolni, hogy elég sok álláshirdetést pályáztunk-e meg?
Csak azokat, ahová 100 százalékban megfelelünk, vagy azokat is, amiket el tudnánk végezni, de kicsit másféle tapasztalataink vannak most?
Ez leginkább az adminisztratív állásoknál jó út: egy adminisztrációban tapasztalt ember elég sokféle feladatot láthatott, ezáltal lehet, hogy alapvető pénzügyi, kereskedelmi, logisztikai stb. munkákat is el tud látni.
Érdemes ezekben az irányokban körülnézni, a lehetséges állásokat megpályázni.
Mert év elején valószínűleg dönteni fognak róluk, méghozzá minél gyorsabban.

Ez sima pszichológia: mindenkinek belső igénye, hogy kezdődjön teljes erőbedobással az új év.

Összefogással megmenthetjük a kis Ágoston életét

  Tóth-Helli Ágoston csak 10 hónapos, de csaknem 8 hónapja küzd a leukémia egy igen ritka fajtája ellen. Hiába harcol hősiesen, egyedül nem ...

Címkék